Müşteri Yorumları Ahmet Engin Kısaç

Ahmet Engin Kısaç

Kişi bilmediğini arayamaz. Bilmek görmek tanımak, incelemekten geçiyor. Bu sözler her şey için geçerli olabilir ama ben HBS ERP Programı için söylüyorum.

Başlangıçta bir ERP programı arayışı içinde değildik. Tanımadığımızı aramamız da beklenemezdi. Bize programın sunumu için teklif yapıldığında bizim için lüks bir şey dediğimi çok iyi hatırlıyorum. Firmamızda sunumun yapıldığında yurt dışı seyahatim nedeni ile bulunamadım. Fakat arkadaşlarıma aklınıza yatan bir görüntü oluşursa Programı kurdurun Talimatını da verdim. Döndüğümde programın kurulmuş ve implemantasyon çalışmalarına başlanmış olduğunu gördüm.

Gerisini anlatmadan önce ürün yapımızı anlatmak daha doğru olur düşüncesindeyim.

Bizler Makrev olarak çikolata ambalaj makineleri üretmekteyiz. Makinelerimizdeki parça sayısını, her bir makine için binlerle ifade etmek mümkündür. Her bir parçanın hammadde, malzeme, fason işçilik, direkt işçilik, enerji ve genel gider gibi maliyet bileşenlerinin, kendi içinde de istenilen kadar gurup oluşturarak ayrıntısına girebilmek, böylece tanımlanmış fiyatlarla ürün standart maliyetini görebilmek çok güzel bir şey.

Döviz, malzeme gibi maliyet parametrelerindeki bir değişiklik, tanım kartından güncellendiğinde, bunun kendi maliyet grubunda ve toplam standart maliyetteki değişikliği sayısal ve grafiksel anında görebilmenin başlangıçta hayal ettiğim bir şey olduğunu söyleyemem. Maliyetime hâkim olunca da rekabet şansımı artıracak minimum fiyatı vermemiz o derecede kolay oluyor. Çünkü rekabetimiz daha ziyade dünya ölçeğinde isim yapmış, İtalyan ve Alman firmaları iledir. Kalite avantajımıza fiyat avantajını da eklediğimizde başarılı olmamak için bir sebep yok.

HBS ERP programı sadece bir maliyet programı değil. Firmanın aylık veya yıllık üretim ve ciro hedeflerini ortaya koyan Kâr Zarar Yönetimi ile, zamanında teslim için çok gerekli olan ileri üretim planlaması ile stoklarda, nakit paranızda, daima sizin kontrolünüz altında oluyor. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Mükemmelliğin sınırı yok.